Inwestycje zakończone

W ramach projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach” zaplanowano szereg inwestycji w ścisłym centrum miasta. Jednym z kluczowych działań była przebudowa ul. Klimka wraz z rewitalizacją znajdującego się przy niej założenia pocmentarnego.

Pierwszym etapem projektu „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach” jest przebudowa Parku Staromiejskiego przy ul. Rybnickiej. Na terenie parku planowana jest budowa fontanny nawiązującej do historycznej fontanny, która stała w tym miejscu oraz rozbudowa oświetlenia. Pojawią się nowe ławki, hamaki do wypoczynku, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci. Wokół posadzone zostaną krzewy i drzewa.

W ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 mieszkańcy wybrali do realizacji trzy projekty. Jednym z nich był zgłoszony przez Sławomira Tagowskiego projekt pn. „Budowa kortu do gry w padel w celu reaktywacji terenu byłego boiska do siatkówki przy hali sportowej MOSiR Żory”.

Przebudowa fontanny na żorskim rynku to jeden z etapów projektu „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”. Nowoczesna fontanna typu „mokry chodnik” z efektami świetlnymi i muzycznymi zapewni mieszkańcom rozrywkę poprzez widowiskowe pokazy.

W dawnym budynku żorskiej biblioteki na os. Pawlikowskiego powstaje nowoczesna siedziba Zespołu Szkół Specjalnych, w pełni przystosowana dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, także tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Inwestycja, której zakończenie planowane jest w sierpniu tego roku, obejmuje przebudowę istniejącego budynku oraz dobudowę nowej części wraz z łącznikiem.

Aż 10 nowych mieszkań socjalnych powstało w wyniku kompleksowego remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Pszczyńskiej 9. Budynek przeszedł ogromną metamorfozę, a to jeszcze nie koniec zmian! Na jednej ze ścian powstaje właśnie mural upamiętniający założenie Miasta Żory przed 750 laty.

Architektoniczna perełka Żor znów będzie zachwycała! Nasze miasto pozyskało ponad 16 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na renowację Zespołu Parkowo-Pałacowego w Baranowicach.

Projekt pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zabytkowa kamienica mieszcząca się przy ul. Dworcowej 7 w Żorach została odnowiona i oddana do użytku. W sześciu wyremontowanych mieszkaniach socjalnych zamieszkają rodziny zmagające się z niepełnosprawnością.

Miasto Żory zrealizowało kolejną inwestycję, która usprawni przemieszczanie się i poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym i pieszym. Chodzi o przebudowę ulicy Fabrycznej wraz z budową nowej drogi łączącej ul. Fabryczną z ul. Boczną. Gmina Miejska Żory pozyskała na tę inwestycję środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Tej wiosny odwiedzający Park Cegielnia będą mogli poczuć się jak w prawdziwym uzdrowisku, a to za sprawą tężni solankowej, której budowa zmierza do końca.

Dzięki projektowi wybranemu przez mieszkańców Żor do realizacji w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego, przy stawie Erg powstał „Przystanek Zachód” - przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa dla mieszkańców.

W sierpniu 2020 r. zakończyły się prace budowlane w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baranowicach , których efektem jest aż 6 nowych sal lekcyjnych oraz pomieszczenia pomocnicze. Dzięki temu placówka może zapewnić najmłodszym komfortowe warunki do nauki i zabawy.

Remonty dróg

Żory nie zwalniają tempa! Chociaż zbliża się jesień, to w naszym mieście właśnie ruszyły kolejne duże inwestycje drogowe. Już niedługo kierowcy będą mogli korzystać z lepszych i bezpieczniejszych dróg.

W całej Polsce przyznane zostały dofinansowania do realizacji inwestycji drogowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Podczas wideokonferencji z samorządowcami wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Robert Magdziarz przekazali jeden z „wirtualnych czeków” dla miasta Żory.

Odnowiony wiadukt jest już w pełni przejezdny dla wszystkich pojazdów, zakończyły się bowiem prace remontowe, wykonane po awarii fragmentu płyty obiektu.

Dobra wiadomość dla obecnych i przyszłych mieszkańców Kleszczowa! Trwa rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6. Uczniowie już jesienią będą korzystać z nowej części obiektu.

Takiego miejsca dotąd w naszym mieście nie było! Zakończyła się budowa pięknego, żorskiego amfiteatru, który powstał w sąsiedztwie zabytkowych miejskich murów obronnych przy ul. Ogrodowej.

Park Cegielnia to miejskie centrum aktywności, chętnie odwiedzane nie tylko przez żorzan, ale i mieszkańców całego regionu. Przyciąga ich m.in. tor rolkowy o długości około 1000 metrów otaczający park. Teraz można z niego skorzystać także po zachodzie słońca, ponieważ ukończono budowę oświetlenia wzdłuż toru.

Dzięki realizacji projektu, na który miasto pozyskało środki z Unii Europejskiej powstało nie tylko Centrum Przesiadkowe, odpowiadające na potrzeby pasażerów komunikacji publicznej, ale również droga rowerowa wzdłuż al. Jana Pawła II, łącząca centrum miasta, osiedla i miejsca pracy.

Realizacja projektu pn. „Bezpieczny rower w mieście Żory” zakłada poprawę bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo rowerzystów oraz zabezpieczenie jednośladów przed kradzieżą.

Żorska Starówka już wkrótce rozbłyśnie nowym blaskiem! Gmina Miejska Żory uzyskała dofinansowanie dla projektu mającego na celu poprawę efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w obrębie Rynku.

Aż 1410 latarni ulicznych w naszym mieście zostanie wymienionych na energooszczędne oświetlenie LED, w ramach projektu pn. „Inteligentne oświetlenie w Żorach - poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w ramach Programu SOWA”.

Już jest! Piękna, nowoczesna, a co najważniejsze, funkcjonalna. Mowa o nowej części budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Żorach-Rogoźnej.

Mieszkańcy osiedla Pawlikowskiego oraz Sikorskiego mogą cieszyć się z kolejnego etapu remontu chodnika, który biegnie za osiedlami - wzdłuż ulicy Okrężnej i Bankowej.

Zakończyła się modernizacja energetyczna 8 placówek oświatowych na terenie miasta Żory. W budynkach nastąpi redukcja ubytków ciepła, która pozwoli na oszczędności w zakresie kosztów energii elektrycznej i cieplnej. Ponadto poprawione zostały warunki pracy i nauki.

W ramach projektu zaplanowano rewitalizację, przebudowę i rozbudowę budynku PKP. Zaplanowana modernizacja budynku dworca kolejowego zakłada także adaptację jego pomieszczeń na cele społeczne – utworzenie Centrum Integracji Społecznej i Centrum Aktywności Lokalnej, których celem będzie wspieranie rozwoju różnych form aktywności zawodowej, edukacyjnej oraz społecznej klientów pomocy społecznej. 

Niemal setka nowych latarni ulicznych pojawiła się w ubiegłym roku w Żorach. Jaśniej, a co za tym idzie bezpieczniej, jest na kilkunastu ulicach oraz na terenie kąpieliska „Śmieszek".

Żorscy właściciele psów już od roku mogą zabierać swoje czworonogi do Parku Cegielnia, by tam wyszalały się na przeznaczonym dla nich wybiegu. Kolejne tego typu inwestycje, nazywane potocznie „psimi placami zabaw”, powstały na osiedlu Sikorskiego (Skwer Europejski) i na osiedlu Księcia Władysława.

Nowe mieszkania socjalne i wielopokojowe mieszkanie chronione powstają w Żorach. Staną się one bazą do realizacji projektów z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej i włączenia społecznego.

W tym roku przy stawie „Śmieszek” zaszły duże zmiany. Kompleks, którym zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach ma status kąpieliska. Wyznaczone tam zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodzik dla dzieci.

Nową funkcję zyska budynek przy ul. Fabrycznej 14, w którym niegdyś mieściło się Przedszkole nr 4. Zamieni się w budynek wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi.

Duże centrum handlowo-rozrywkowe – Galeria Wiślanka powstaje przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 81 z ulicą Pszczyńską. Obiekt zaoferuje na powierzchni blisko 20 tys. m2 około 80 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych najpopularniejszych marek.

Osiedle jest projektem Gminy Miejskiej Żory, realizowanym przez Zakłady Techniki Komunalnej Sp. z o.o., w której 100% udziałów posiada Gmina Miejska Żory.

Mieszkańcy Roju mogą już cieszyć się z nowego boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw. Zakończył się również remont świetlicy MOK „Wyspa”. To jedyny teren rekreacyjny dla całego osiedla, zatem inwestycja zwiększy możliwość rekreacji i uprawiania sportu dla wszystkich mieszkańców osiedla Gwarków.

Zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pieszych, a także pozytywny wpływ na środowisko naturalne oraz zmniejszenie kosztów opłat za energię elektryczną to pozytywne efekty projektu pn. „Efektywne oświetlenie – poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w Żorach” zrealizowanego w Żorach.

W ramach wnioskowanego przedsięwzięcia wdrożonych zostanie 8 e-usług publicznych na trzecim (personalizacja) i piątym (dwustronna interakcja) poziomie dojrzałości, które będą świadczone przez Gminę Miejską Żory i umożliwią zdalną interakcję z klientem.

Zakończył się remont kolejnej ważnej drogi w naszym mieście. Nową nawierzchnię zyskała ulica Owocowa, biegnąca przez dzielnice Osiny i Baranowice.

Przyjechała do Żor prosto z Francji i zawróciła w głowach mieszkańców! Karuzela „Żorzanka” to największa tego typu atrakcja w naszym kraju i bez wątpienia jedna z najpiękniejszych miejskich karuzeli w Europie.

Celem głównym projektu było ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do powietrza powstających podczas spalania paliw na cele grzewcze i oświetlenia pięciu żorskich placówek szkolnych: Zespołu Szkół nr 5 (ZS5), Zespołu Szkół nr 2 (ZS2), Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespołu Szkół Specjalnych (ZSS) i Szkoły Podstawowej nr 3 (SP3).

Muzeum Ognia to nowoczesny obiekt o niespotykanych kształtach, łączący w sobie funkcje edukacyjne i rozrywkowe. Ekspozycja tego wyjątkowego centrum nauki poświęcona jest wiedzy na temat energii i ognia od czasów najdawniejszych aż do współczesności.

Park Wodny Aquarion cieszy się uznaniem nie tylko mieszkańców Żor, ale i całego regionu. W ciągu 6 lat działalności obiekt odwiedziły już ponad 2 miliony osób!

Projekt gruntownej modernizacji i wyposażenia zabytkowego budynku Szkoły Muzycznej oraz rozbudowy placówki o specjalnie do tego celu zaadaptowane pomieszczenia dawnego biurowca Urzędu Miasta Żory na wygłuszane akustycznie sale lekcyjne.

Informacja o ciasteczkach

Ta strona używa ciasteczek do przechowywania informacji na komputerze użytkownika. Zbierane informacje są anonimowe i mają na celu ulepszanie serwisu. Zapoznaj się z działaniem cookie i naszą polityką prywatności.

Informacja odnośnie RODO
Szanowni Czytelnicy, Podstawa prawna: Art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE Nr 119) (RODO). W związku z powyższym zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku informujemy, że: administratorem Państwa danych osobowych przetwarzanych w Urzędzie Miasta Żory jest Prezydent Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, tel. 32 4348200, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. W Urzędzie Miasta Żory wyznaczono Inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się przez: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 32 43 48 133 Stosujemy pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne pokrewne technologie, które mają na celu: zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z naszych stron, ulepszenie świadczonych przez nas usług poprzez wykorzystanie danych w celach analitycznych i statystycznych oraz poznanie Państwa preferencji na podstawie sposobu korzystania z naszych serwisów. Zakres wykorzystywania plików cookies możesz określić w ustawieniach Państwa przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Państwa urządzenia. Dane osobowe mogą być udostępniane organom państwowym na ich żądanie na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, lub innym osobom i podmiotom współpracującym- tj. podwykonawcom świadczącym na naszą rzecz usługi, w szczególności usługi informatyczne, prawne, inne usługi pomocnicze (na podstawie zawartych umów powierzenia przetwarzania danych osobowych). Państwa dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania zgody, a w przypadku zbierania danych dla celów dokonywania analiz i badań statystycznych do czasu zgłoszenia skutecznego sprzeciwu. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. W celu skorzystania z powyższych praw należy skontaktować się z Inspektorem ochrony danych. Posiadają Państwo prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących naruszałoby przepisy RODO z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Dane osobowe zbierane są w ramach korzystania z usług, ze stron internetowych oraz zapisywanych w plikach cookies. Zostałem/am zapoznany/a z pouczeniem dotyczącym z prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę. Wycofanie przeze mnie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie mojej zgody przed jej wycofaniem.