Inwestycje zakończone

We wtorek, 19 lutego odbył się odbiór techniczny kolejnej inwestycji drogowej zrealizowanej w naszym mieście. W ramach prac wymieniono nawierzchnię ul. Jesionek, ul. Żniwnej oraz ul. Czapli, zlokalizowanych w dzielnicy Zachód.

Plac zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Baranowicach zmienił się nie do poznania! Na bezpiecznej nawierzchni zamontowane zostały nowe i atrakcyjne urządzenia. Powstała „letnia klasa” z drewnianymi ławkami i stołami, a także „kuchnia błotna”, która z pewnością zachwyci młodszych uczniów i wychowanków przedszkola.

W ramach projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach” zrealizowano szereg inwestycji w ścisłym centrum miasta. Jednym z kluczowych działań była przebudowa ul. Klimka wraz z rewitalizacją znajdującego się przy niej założenia pocmentarnego.

Dzięki pozyskanym środkom w naszym mieście przeprowadzona została modernizacja energetyczna budynków Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Otylii Jędrzejczak i Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Żorach.

Kierowcy mogą już korzystać z nowej infrastruktury drogowej w kilku dzielnicach miasta. Nowe ronda i drogi z asfaltową nawierzchnią znacząco poprawią komfort podróżowania i skrócą czas dojazdu mieszkańców do swoich posesji.

W ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 mieszkańcy wybrali do realizacji trzy projekty. Jednym z nich był zgłoszony przez Sławomira Tagowskiego projekt pn. „Budowa kortu do gry w padel w celu reaktywacji terenu byłego boiska do siatkówki przy hali sportowej MOSiR Żory”.

Park Staromiejski, jako jeden z elementów wielkiej metamorfozy żorskiej Starówki, doczekał się rewitalizacji. Po odnowie przestrzeń ta zdecydowanie zyskała na atrakcyjności.

Nowa nawierzchnia i ścieżka rowerowa, poprawiające bezpieczeństwo lewoskręty oraz nowe wiaty przystankowe i ławeczki – to zmiany, które przyniósł remont Alei Jana Pawła II w Żorach. Jedna z najważniejszych dróg w centrum naszego miasta zyskała nowe, piękniejsze oblicze.

Sprawniej, szybciej i nowocześnie - tak będzie wyglądała podróż z Żor do Jastrzębia-Zdroju. Wszystko dzięki realizowanej w naszym mieście inwestycji, polegającej na budowie drogi wylotowej do Jastrzębia-Zdroju od skrzyżowania z ulicą Towarową do skrzyżowania z ulicą Gajową.

Zakończył się remont ul. Bocznej, która zyskała nową nawierzchnię. W ramach inwestycji wyremontowany został również chodnik oraz oświetlenie drogi.

W dawnym budynku żorskiej biblioteki na os. Pawlikowskiego powstała nowoczesna siedziba Zespołu Szkół Specjalnych, w pełni przystosowana dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, także tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do istniejącego obiektu dobudowana została hala sportowa wraz z zapleczem szatniowym. Powstał również łącznik, w którym znajduje się główne wejście do placówki.

Przebudowa fontanny na żorskim rynku to jeden z etapów projektu „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”. Nowoczesna fontanna typu „mokry chodnik” z efektami świetlnymi i muzycznymi zapewnia mieszkańcom wiele wrażeń poprzez widowiskowe pokazy.

Aż 10 nowych mieszkań socjalnych powstało w wyniku kompleksowego remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Pszczyńskiej 9. Budynek przeszedł ogromną metamorfozę, a to jeszcze nie koniec zmian! Na jednej ze ścian powstał mural upamiętniający założenie Miasta Żory przed 750 laty.

Zabytkowa kamienica mieszcząca się przy ul. Dworcowej 7 w Żorach została odnowiona i oddana do użytku. W sześciu wyremontowanych mieszkaniach socjalnych zamieszkają rodziny zmagające się z niepełnosprawnością.

Rogoźna to jedna z dzielnic Żor, w których najszybciej przybywa mieszkańców. Powstały tam nowoczesne osiedla domków jednorodzinnych, które wciąż się rozbudowują. By ułatwić mieszkańcom dojazd do nich, powstają nowe drogi oraz rondo, które połączy je z ulicą Wodzisławską.

Zachwyca zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, gdzie nie brakuje nawiązań do bogatej historii tego miejsca i przepięknych elementów dekoracyjnych. Pałac Baranowice wraz z otaczającym go parkiem po kompleksowej renowacji stał się prawdziwą perełką na mapie naszego miasta i całego regionu, która przyciąga mieszkańców i turystów.

Projekt pn. „W trosce o śląskie dziedzictwo – renowacja Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Zakończyła się realizacja wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji, czyli budowy nowoczesnego otwartego basenu w Żorach-Roju! Jej efekty z pewnością zachwycą wszystkich korzystających.

Miasto Żory zrealizowało kolejną inwestycję, która usprawni przemieszczanie się i poprawi bezpieczeństwo w ruchu drogowym i pieszym. Chodzi o przebudowę ulicy Fabrycznej wraz z budową nowej drogi łączącej ul. Fabryczną z ul. Boczną. Gmina Miejska Żory pozyskała na tę inwestycję środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Imponuje swoimi rozmiarami i zachwyca nietuzinkowym wyglądem – nowa tężnia solankowa przyciąga do Parku Cegielnia tłumy żorzan i gości z innych miast.

Dzięki projektowi wybranemu przez mieszkańców Żor do realizacji w ramach Żorskiego Budżetu Obywatelskiego, przy stawie Erg powstał „Przystanek Zachód” - przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa dla mieszkańców.

W sierpniu 2020 r. zakończyły się prace budowlane w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baranowicach , których efektem jest aż 6 nowych sal lekcyjnych oraz pomieszczenia pomocnicze. Dzięki temu placówka może zapewnić najmłodszym komfortowe warunki do nauki i zabawy.

Remonty dróg

W naszym mieście zakończyły się kolejne duże inwestycje drogowe. Kierowcy mogą już korzystać z lepszych i bezpieczniejszych dróg.

Przebudowa ul. Okrężnej dobiegła końca! Nowa nawierzchnia, nowe chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe, a także zatoki postojowe są już do dyspozycji mieszkańców.

Odnowiony wiadukt jest już w pełni przejezdny dla wszystkich pojazdów, zakończyły się bowiem prace remontowe, wykonane po awarii fragmentu płyty obiektu.

Zakończyła się rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6. Uczniowie już korzystają z nowej części obiektu.

Takiego miejsca dotąd w naszym mieście nie było! Zakończyła się budowa pięknego, żorskiego amfiteatru, który powstał w sąsiedztwie zabytkowych miejskich murów obronnych przy ul. Ogrodowej.

Park Cegielnia to miejskie centrum aktywności, chętnie odwiedzane nie tylko przez żorzan, ale i mieszkańców całego regionu. Przyciąga ich m.in. tor rolkowy o długości około 1000 metrów otaczający park. Teraz można z niego skorzystać także po zachodzie słońca, ponieważ ukończono budowę oświetlenia wzdłuż toru.

Dzięki realizacji projektu, na który miasto pozyskało środki z Unii Europejskiej powstało nie tylko Centrum Przesiadkowe, odpowiadające na potrzeby pasażerów komunikacji publicznej, ale również droga rowerowa wzdłuż al. Jana Pawła II, łącząca centrum miasta, osiedla i miejsca pracy.

Realizacja projektu pn. „Bezpieczny rower w mieście Żory” zakładała poprawę bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo rowerzystów oraz zabezpieczenie jednośladów przed kradzieżą.

Aż 1410 latarni ulicznych w naszym mieście zostało wymienionych na energooszczędne oświetlenie LED, w ramach projektu pn. „Inteligentne oświetlenie w Żorach - poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w ramach Programu SOWA”.

Już jest! Piękna, nowoczesna, a co najważniejsze, funkcjonalna. Mowa o nowej części budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Żorach-Rogoźnej.

Mieszkańcy osiedla Pawlikowskiego oraz Sikorskiego mogą cieszyć się z nowego chodnika, który biegnie za osiedlami - wzdłuż ulicy Okrężnej i Bankowej.

Zakończyła się rewitalizacja budynku dawnego młyna przy ul. Rybnickiej, który zmienił swoje dotychczasowe przeznaczenie i przekształcony został w nowoczesną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Zakończyła się modernizacja energetyczna 8 placówek oświatowych na terenie miasta Żory. W budynkach nastąpi redukcja ubytków ciepła, która pozwoli na oszczędności w zakresie kosztów energii elektrycznej i cieplnej. Ponadto poprawione zostały warunki pracy i nauki.

Zakończył się kompleksowy remont budynku dworca kolejowego, wraz z aranżacją otaczającej go przestrzeni. Projekt zakładał rewitalizację, przebudowę i rozbudowę budynku PKP. Zaplanowana modernizacja budynku dworca kolejowego zakładała także adaptację jego pomieszczeń na cele społeczne – utworzenie Centrum Integracji Społecznej i Centrum Aktywności Lokalnej, których celem jest wspieranie rozwoju różnych form aktywności zawodowej, edukacyjnej oraz społecznej klientów pomocy społecznej. 

Niemal setka nowych latarni ulicznych pojawiła się w ubiegłym roku w Żorach. Jaśniej, a co za tym idzie bezpieczniej, jest na kilkunastu ulicach oraz na terenie kąpieliska „Śmieszek".

Żorscy właściciele psów już od dawna mogą zabierać swoje czworonogi do Parku Cegielnia, by tam wyszalały się na przeznaczonym dla nich wybiegu. Kolejne tego typu inwestycje, nazywane potocznie „psimi placami zabaw”, powstały na osiedlu Sikorskiego (Skwer Europejski) i na osiedlu Księcia Władysława.

Przy stawie „Śmieszek” zaszły duże zmiany. Kompleks, którym zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach ma status kąpieliska. Wyznaczone tam zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodzik dla dzieci.

Nową funkcję zyskał budynek przy ul. Fabrycznej 14, w którym niegdyś mieściło się Przedszkole nr 4. Zamienił się w budynek wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi.

Duże centrum handlowo-rozrywkowe – Galeria Wiślanka powstało przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 81 z ulicą Pszczyńską. Obiekt oferuje na powierzchni blisko 20 tys. m2 około 80 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych najpopularniejszych marek.

Osiedle jest projektem Gminy Miejskiej Żory, realizowanym przez Zakłady Techniki Komunalnej Sp. z o.o., w której 100% udziałów posiada Gmina Miejska Żory.

Mieszkańcy Roju mogą już cieszyć się z nowego boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw. Zakończył się również remont świetlicy MOK „Wyspa”. To jedyny teren rekreacyjny dla całego osiedla, zatem inwestycja zwiększy możliwość rekreacji i uprawiania sportu dla wszystkich mieszkańców osiedla Gwarków.

Zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i pieszych, a także pozytywny wpływ na środowisko naturalne oraz zmniejszenie kosztów opłat za energię elektryczną to pozytywne efekty projektu pn. „Efektywne oświetlenie – poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w Żorach” zrealizowanego w Żorach.

W ramach wnioskowanego przedsięwzięcia wdrożonych zostało 8 e-usług publicznych na trzecim (personalizacja) i piątym (dwustronna interakcja) poziomie dojrzałości, które są świadczone przez Gminę Miejską Żory i umożliwiają zdalną interakcję z klientem.

Zakończył się remont kolejnej ważnej drogi w naszym mieście. Nową nawierzchnię zyskała ulica Owocowa, biegnąca przez dzielnice Osiny i Baranowice.

Przyjechała do Żor prosto z Francji i zawróciła w głowach mieszkańców! Karuzela „Żorzanka” to największa tego typu atrakcja w naszym kraju i bez wątpienia jedna z najpiękniejszych miejskich karuzeli w Europie.

Celem głównym projektu było ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do powietrza powstających podczas spalania paliw na cele grzewcze i oświetlenia pięciu żorskich placówek szkolnych: Zespołu Szkół nr 5 (ZS5), Zespołu Szkół nr 2 (ZS2), Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespołu Szkół Specjalnych (ZSS) i Szkoły Podstawowej nr 3 (SP3).

Muzeum Ognia to nowoczesny obiekt o niespotykanych kształtach, łączący w sobie funkcje edukacyjne i rozrywkowe. Ekspozycja tego wyjątkowego centrum nauki poświęcona jest wiedzy na temat energii i ognia od czasów najdawniejszych aż do współczesności.

Park Wodny Aquarion cieszy się uznaniem nie tylko mieszkańców Żor, ale i całego regionu. W ciągu 6 lat działalności obiekt odwiedziły już ponad 2 miliony osób!

Projekt gruntownej modernizacji i wyposażenia zabytkowego budynku Szkoły Muzycznej oraz rozbudowy placówki o specjalnie do tego celu zaadaptowane pomieszczenia dawnego biurowca Urzędu Miasta Żory na wygłuszane akustycznie sale lekcyjne.