Aż 1410 latarni ulicznych w naszym mieście zostało wymienionych na energooszczędne oświetlenie LED, w ramach projektu pn. „Inteligentne oświetlenie w Żorach - poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w ramach Programu SOWA”.
Realizowane przez Żory przedsięwzięcie sprawi, że aż na 23 ulicach i skrzyżowaniach naszego miasta będzie już niedługo jaśniej, a co za tym idzie bezpieczniej. Na energooszczędne oprawy LED zostanie tam wymienionych w sumie aż 1410 istniejących opraw oświetlenia ulicznego. Nowe lampy zostaną wyposażone w system inteligentnego sterowania. W ramach inwestycji zaplanowano też wymianę części słupów, wysięgników i szaf oświetlenia ulicznego oraz fragmentu linii kablowej. - Zależy nam, żeby nasi mieszkańcy czuli się bezpiecznie i komfortowo poruszając się po mieście. Inwestycje związane z oświetleniem zewnętrznym mają na to znaczący wpływ – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.
Nowe oświetlenie pojawi się m.in. na ulicach: Dąbrowskiego, Katowickiej, Lotniskowej, Nad Rudą, Nowopszczyńskiej, Północnej, Polskiej, Pszczyńskiej, Raciborskiej, Rybnickiej, Wodzisławskiej, Stodolnej, al. Armii Krajowej, al. Jana Pawła II, al. Niepodległości i al. Zjednoczonej Europy. Wszystkie prace zaplanowano jeszcze w tym roku.
Poprawa bezpieczeństwa to tylko jedna z wielu korzyści, związanych z realizacją projektu pn. „Inteligentne oświetlenie w Żorach - poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w ramach Programu SOWA”. Po modernizacja oświetlenie uliczne stanie się bardziej ekologiczne i energooszczędne, dzięki czemu do atmosfery trafi mniej dwutlenku węgla, a miasto będzie mogło co roku zaoszczędzić około 400 tysięcy złotych na opłatach za energię elektryczną.
Projekt pn. „Inteligentne oświetlenie w Żorach - poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w ramach Programu SOWA” jest realizowany przy wsparciu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to wsparcie w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach, w ramach programu priorytetowego nr 3.3 „Ochrona atmosfery 3.3. SOWA – oświetlenie zewnętrzne”.
Koszt realizacji projektu to 3 362 200,00 złotych. Warto podkreślić, że oprocentowanie pożyczki wynosi 1% w skali roku, a jej cześć może później zostać umorzona w wysokości do 10% wypłaconej pożyczki.
Fot. Karolina Truchel