Rogoźna to jedna z dzielnic Żor, w których najszybciej przybywa mieszkańców. Powstały tam nowoczesne osiedla domków jednorodzinnych, które wciąż się rozbudowują. By ułatwić mieszkańcom dojazd do nich, powstają nowe drogi oraz rondo, które połączy je z ulicą Wodzisławską.

Aktualizacja - 25 maja 2023 r.

Kolejne inwestycje drogowe w naszym mieście ruszyły! W Rogoźnej na styku ulic Wodzisławskiej i Rolniczej powstaje nowe rondo. Do ul. Wodzisławskiej wkrótce prowadzić będą dwie nowe drogi!

Wraz z rondem wybudowana zostanie droga łącząca ul. Wodzisławską z ul. Wileńską. To połączenie znacząco ułatwi komunikację mieszkańcom Osiedla Europejskiego i okolicznych zabudowań. Ponadto powstanie łącznik pomiędzy nowym odcinkiem drogi a ul. Szymanowskiego.

Obecnie przygotowywany jest teren pod budowę nowych dróg. W kolejnych etapach planowane jest wprowadzenie objazdu dla pojazdów powyżej 3,5 tony oraz ruchu wahadłowego na remontowanym odcinku ul. Wodzisławskiej.

Wykonawcą jest żorska firma HLS System Sp. z o.o., a koszt przebudowy wyniesie 10 524 758,57 zł. Zakończenie prac planowane jest na 25.12.2023 r.

W dzielnicy Rogoźna powstaje także droga łącząca ul. Bażancią z ul. Karłowicza. Wybudowany zostanie również nowy odcinek drogi wraz z chodnikiem, który będzie prowadził od ul. Karłowicza do ul. Wodzisławskiej. Nowa droga skrzyżuje się z ul. Wodzisławską w rejonie ul. Głębokiej. Wykonawcą tej inwestycji również jest firma HLS System Sp. z o.o., a jej koszt wyniesie 8 972 478,96 zł.

Obie inwestycje są realizowane w ramach projektu dofinansowanego przez Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.


Miasto Żory podpisało umowę z firmą HLS System Sp. z o.o., która zajmie się budową nowego ronda na styku ulic Wodzisławskiej i Rolniczej. Wraz z rondem wybudowane zostaną drogi łączące ul. Wodzisławską z ul. Wileńską, które ułatwią komunikację mieszkańcom Osiedla Europejskiego i okolicznych zabudowań. – To ważna inwestycja, która przyniesie mieszkańcom Żor liczne korzyści. Dzięki niej będzie można łatwiej skręcić w kierunku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 i północnej części dzielnicy Rogoźna, a także sprawnie i bezpiecznie dojechać do licznych domów znajdujących się w południowej części tej dzielnicy. Budowa nowej drogi pozwoli też zmniejszyć ruch na ulicach Chopina, Wieniawskiego czy Drwali, co z pewnością jest dobrą informacją dla mieszkających tam osób – podkreśla Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

Wzdłuż drogi powstanie także ścieżka dla pieszych i rowerzystów. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu dofinansowanego przez Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, a jej koszt wyniesie 10 524 758,57 zł. Zakończenie prac planowane jest na 25.12.2023 r.

Fot. Opracowanie: Mariusz Machulik Pracownia graficzna 10. Piętro