Przebudowa fontanny na żorskim rynku to jeden z etapów projektu „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”. Nowoczesna fontanna typu „mokry chodnik” z efektami świetlnymi i muzycznymi zapewnia mieszkańcom wiele wrażeń poprzez widowiskowe pokazy.

Aktualizacja - 12 maja 2023 r.

Zachwycającą fontannę tworzy podziemna betonowa niecka, przykryta płytami kamiennymi. Tryskającą wodę podświetlają kolorowe reflektory, a w trakcie pokazów efektom świetlnym towarzyszą dźwięki utworów wybranych przez mieszkańców, tworząc zachwycające pokazy.

Utwory, które usłyszymy w trakcie pokazów to m.in. wybrane w głosowaniu mieszkańców:  „Marsz Imperialny” Johna Wiliamsa, czyli ścieżka dźwiękowa filmu Gwiezdne Wojny, „Cztery pory roku – Wiosna”  Antonio Vivaldiego, utwór „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego, „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena oraz „Rydwany Ognia” Vangelisa.

Fontanna, której powierzchnia wynosi ponad 150 m2 jest bardzo zaawansowaną technologicznie instalacją, wyrzucającą strumień wody na wysokość do 3 metrów! Aż 49 dysz daje możliwości tworzenia obrazów wodnych rozłożonych zarówno w poziomie jak i w pionie, a także tworzyć efekt lustra wody. Tryskające z różnym natężeniem strumienie wody, są skoordynowane z efektami świetlnymi i muzyką.
Działanie fontanny na żorskim Rynku można podziwiać przez 7 dni w tygodniu w godz.  9:00 - 22:00.

Pokazy świetlno dźwiękowe odbywać się będą od poniedziałku do piątku o godzinie 21:30, a w soboty i w niedziele aż 3 razy: o godz. 18:00, 20:00 oraz 21:30.

Ważne zasady korzystania z fontanny!

  • Obowiązuje zakaz wjazdu na fontannę rowerami, hulajnogami, na rolkach itp.
  • Fontanna stanowi ozdobny element architektury i nie jest przeznaczona do kąpieli!
  • Woda w fontannie nie nadaje się do mycia, a tym bardziej do spożywania przez ludzi ani zwierzęta! Może być ona szkodliwa dla zdrowia. Kąpiele w fontannie czy spożycie wody są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, by móc zwalczyć każdą poważną infekcję.
  • Kąpiele w fontannach mogą być również przyczyną urazów. Mokre obrzeża, płyty, na które wylewa się woda są śliskie, dlatego wchodzenie na nie i bieganie w wodzie może grozić poślizgnięciem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.
  • Każdy mieszkaniec, a przede wszystkim rodzice pozwalający na kąpiele swoich dzieci w fontannie, ponoszą za to pełną odpowiedzialność – w tym za ewentualne wypadki.
  • W fontannie nie wolno kąpać także psów ani innych zwierząt!

Budowa nowej fontanny na Rynku to jeden z elementów projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”, finansowanego z pożyczki rewitalizacyjnej finansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.


W miejscu dotychczasowej fontanny powstanie nowoczesna fontanna posadzkowa, czyli tzw. „mokry chodnik” z efektami świetlnymi i muzycznymi. Nie tylko zapewni ona mieszkańcom rozrywkę poprzez widowiskowe pokazy, ale też z pewnością będzie ulubionym miejscem najmłodszych mieszkańców naszego miasta w ciepłe, letnie dni.

Fontannę tworzyła będzie podziemna betonowa niecka, przykryta płytami kamiennymi. Tryskającej wodzie towarzyszyć będą efekty dźwiękowe i świetlne, tworzące ciekawe pokazy.

W pobliżu fontanny pojawią się elementy małej architektury, m.in. granitowe siedziska. W ramach przebudowy wykonane zostaną niezbędne rozbiórki istniejących nawierzchni fontanny oraz pomieszczenia technologicznego fontanny.

Zakończenie prac planowane jest na 30.01.2023 r. Wykonawcą robót wyłonionym w procedurze przetargowej jest firma HLS System. Sp. z o.o. z siedzibą w Żorach. Zadanie jest finansowane w ramach pożyczki rewitalizacyjnej na realizację projektu inwestycyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wartość inwestycji wyniesie 3 895 380,52 zł.

Fot. architekciPL

Zestaw logotypów, składający się ze znaków: Funduszy Europejskich, Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Unii Europejskiej.